Niepubliczne Przedszkole Nr 1 im. Marii Konopnickiej

Trzy pieski

Scenariusz zajęć dla grupy 3-latków 

Temat bloku Zwierzęta z wiejskiego podwórka.

Temat dnia: Trzy pieski- ilustrowane opowiadanie z powtarzającym się motywem

wg koncepcji E. Gruszczyk-Kolczyńskiej.

 

Cele ogólne

  • wspomaganie zdolności do skupiania uwagi oraz zapamiętywania
  • poprawne przeliczanie, stwarzanie okazji do przeliczania

 

Cele

Dziecko:

  • przelicza przedmioty w zakresie do 3 (i więcej)
  • układa ilustracje zgodnie z opowiadaniem przez n-ela
  • ustawia się i porusza w kole wiązanym
  • czworakuje w podporze na pełnych dłoniach i palcach stóp
  • odbija się i zeskakuje na ugięte kolana
  • wskazuje poszczególne części swojego ciała

 

Metody wg M. Kwiatowskiej

  • słowne: objaśniająca i instrukcji
  • oglądowe: obserwacji i pokazu
  • czynne: zadań stawianych dziecku

 

Formy

  • zbiorowa
  • indywidualna

 

Środki dydaktyczne

dla każdego dziecka: 3 pieski w kolorach żółtym, różowym, niebieskim, 3 miseczki dla psów, budę z wyciętym wejściem, słońce, księżyc, drzewo; podkładki, papierowa różczka

 

Przebieg

 

Zajęcia wprowadzające

Wprowadzenie.

Dzieci siadają w dwóch rzędach w kierunku do n-ela.

 

Czy Wy wiecie, czy Wy wiecie?

Różne pieski są na świecie.

I pudelki i ratlerki, ale są też i kundelki.

Małe, duże, gładkie, czy kudłate.

Jednolite, w łatki i pstrokate.

Jednak najdziwniejsze są bajkowe

I dziś Wam o nich bajkę opowiem.

Ale za nim o nich usłyszycie

Zaczaruję Was swą różczką

I się w pieski zamienicie.

 

 

„Pieski chodzą po podwórzu”- zabawa z elementem czworakowania.

Dzieci zamieniają się w „pieski” i poruszają się na czworaka w różnych kierunkach. Wydają także dźwięki jako małe i duże pieski.

 

Zajęcia właściwe

Opowiadanie ilustrowane przez n-ela.

Dzieci słuchają opowiadania ilustrowanego przez n-ela siedząc na dywanie w dwóch rzędach.

 

Treść opowiadania: Wykonywane czynności:
Pan Majewski miał 3 pieski: żółty, różowy i niebieski. Teraz policz Ty, czy piesków było 3?  n-el liczy pieski, a dzieci otrzymują wzór prawidłowego przeliczania (jeden gest, jeden liczebnik, jeden ruch ręką).
Kiedy słońce rano wstanie, pieski jedzą swe śniadanie. Każdy piesek miskę ma. Jeden, dwa, trzy… Teraz policz Ty, czy misek było 3? n-el przyczepia do tablicy miski i głośno je przelicza
Potem pieski zgodnie się bawiły, na podwórku razem były. Teraz policz Ty, czy piesków było 3? ponowny pokaz prawidłowego przeliczania
W budzie domek pieski miały, kiedy chciały, to tam spały. Żółty piesek poszedł spać, reszta chciała w piłkę grać! Teraz policz Ty, czy grały pieski 3? żółtego pieska chowamy do budy, w ten sposób tworzy się kolejna sytuacja do ponownego przeliczania
Obok budy drzewo rośnie, pieski skaczą tam radośnie. Teraz policz Ty, czy skaczą pieski 3? okazja do ponownego przeliczania
Jest już wieczór, księżyc świeci. Czas spać pieski, czas spać dzieci. Poszły pieski do swej budy. Teraz policz Ty, czy śpią pieski 3? chowamy pozostałe 2 pieski do budy tak, aby część ich wystawała; następnie przeliczamy śpiące pieski w budzie

 

„Pieski”- zabawa ruchowa rozwijająca orientację w schemacie własnego ciała.

N-el rozdaje dzieciom po jednym tekturowym piesku. Zadaniem jest policzyć poszczególne części ciała pieska:

– łapki: 4 razy podskakują

– nos: wskazują nos u siebie

– ogonek: odbijają się od dywanu i skaczą na ugięte kolana

– głowa: wskazują u siebie

 

Części ciała występujące parami:

– uszy: 2 razy klaszczą w dłonie; wskazują u siebie

– oczy: wskazują u siebie

 

Opowiadanie ilustrowane przez dzieci.

Dzieci słuchają opowiadania n-ela i samodzielnie układają ilustrację, dokonują zmian, przeliczają. N-el rozdaje każdemu dziecku elementy ilustracji oraz podkładki, na których będą układały swoją bajkę.

 

Zajęcia końcowe

„Pieski nie chodzą do przedszkola”- zabawa w kole ze śpiewem.

Idzie Jola do przedszkola po chodniku,

A za Jolą biegnie mały piesek Mikuś.

Wracaj Mikuś do mamusi – mówi Jola,

Przecież pieski nie przychodzą do przedszkola.

Zakończenie i podsumowanie zajęć.

Czynności porządkowe, mycie rąk i przygotowanie do obiadu.

autor mgr Katarzyna Grom

Wydarzenia