Uczę się w przedszkolu

CZERWIEC

„Podajmy sobie ręce” - piosenka 1.Chociaż świat dokoła dziwny jest i wielki, a my tacy mali, mali jak kropelki Ref.:Podajmy sobie ręce w zabawie i w piosence, w ogródku przed domem, na łące znajomej. Podajmy sobie ręce przez burze i przez tęcze, pod gwiazdą daleką, nad rzeczką i rzeką. 2.Kiedy nagle z bajki zniknie dobra wróżka, kiedy szary smutek wpadnie do fartuszka 3.Choć nas czasem dzielą nieprzebyte góry, nieskończone drogi, zachmurzone chmury.   „Piosenka o przyjaźni” - piosenka 1.Jednych lubimy mniej a innych bardziej a jeszcze innych na świecie najbardziej jest jeszcze ktoś z nieba nam dany to nasz przyjaciel kochany. Ref: Przyjażń to wielkie drzewo co chroni nas przed ulewą. Przyjaźń roślinka mała co bez opieki nie działa. 2.Bo z przyjacielem złe chwile przetrzymasz on cię przytuli za rękę potrzyma on jest lekarstwem na wszystkie kłopoty kruszy bariery, tęsknoty. 3.Zazdroszczą ludzie, koledzy, sąsiedzi tej jednej duszy co w ciałach dwóch siedzi. bo to jest anioł, do nieba drabina przyjaciel jest jak rodzina. 4.Jednych lubimy mniej a innych bardziej a jeszcze innych na świecie najbardziej jest jeszcze ktoś z nieba nam dany to nasz przyjaciel kochany.  

MAJ

  "Ziemia wyspa zielona" - piosenka 1.Nie warto mieszkać na Marsie, Nie warto mieszkać na Wenus. Na Ziemi jest życie ciekawsze, Powtarzam to każdemu. Ref.Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona, Wśród innych dalekich planet. To dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, Więc musi być bardzo zadbany. 2.Chcę poznać życie delfinów I wiedzieć co piszczy w trawie. Zachwycać się lotem motyla I z kotem móc się bawić. 3.Posadźmy kwiatów tysiące. Posadźmy krzewy i drzewa, Niech z nieba uśmiecha się słońce, Pozwólmy ptakom śpiewać.   "Podróż do nieznanej krainy" - wiersz D. Kossakowskiej Wsiadam do rakiety i wyruszam  w drogę. Nieznane krainy dzisiaj poznać mogę. Chcę zobaczyć morze, albo  piękne góry. Chcę popatrzeć  w niebo oraz dotknąć chmury. Może spotkam kogoś kto mieszka daleko. Ma zielone oczy i uwielbia mleko. Gdy wrócę z podróży, zdjęcia wam pokażę. I być może powiem o czym jeszcze marzę.   „Moja mama i mój tata” - piosenka 1.Kto do przedszkola mnie zaprowadzi? Kto na wszystko coś zawsze poradzi? Kto upiecze tort na urodziny? Z kim najlepiej się razem bawimy? Kto opowie bajkę zanim zasnę? To mama, to mama, no jasne! Ref:Bo moja mama najlepsza jest przecież, I kocham ją bardzo, najbardziej na świecie, Pocieszy, przytuli i ładnie się śmieje, Przy mamie świat cały pięknieje. 2.Kto na sanki zimą mnie zabierze? Kto mnie uczy jeździć na rowerze? Z kim gram  w piłkę i lepię bałwana? Kto ma siłę wziąć mnie na barana? Kto przeczyta książkę zanim zasnę? To tata, to tata, no jasne! 3.Z kim pojechać chcę latem nad morze? Kto zawiązać buciki pomoże? Komu mogę opowiedzieć wszystko? I najlepiej, gdy jest zawsze blisko? Z kim obejrzę bajkę zanim zasnę? I z mamą, i z tatą, no jasne!  

KWIECIEŃ

  „Powrót bociana” - piosenka 1.Bocian Kacper wraca do domu. Przed nim będzie trasa daleka. Leci dzielnie do nas z Afryki. Przecież gniazdo na niego czeka. Ref: Boćku, boćku czekamy na ciebie. I patrzymy kiedy powrócisz. Kiedy zrobisz porządek w swym gnieździe. Niepotrzebne gałązki wyrzucisz. 2.Długą drogę bocian pokonał. Już zaczyna krążyć nad nami. Wszędzie słychać kle, kle bocianie. I przyjaźnie macha skrzydłami.   „Baranek” – piosenka 1.To miło być barankiem! Wybiegam na polankę I biegam ile chcę, kopytka niosą mnie. Ref: Bee, bee, kopytka niosą mnie.(2x) 2.Gdy pora na śniadanie, jem trawę na polanie, zjadam sobie ile chcę, baranek trawę je. Ref: Bee, bee, baranek trawę je.(2x) 3.A kiedy mam pragnienie, to stoję nad strumieniem i pije sobie, ile chcę, a strumień poi mnie. Ref: Bee, bee, a strumień poi mnie.(2x)   „Nasza ojczyzna” – wiersz D. Kossakowskiej Wisłą płyniemy od gór aż do morza. Każdy podziwia nasz piękny kraj. Piękny jest zimą, piękny jesienią i wtedy kiedy jest maj. Gdy polskie flagi wiszą i dumnie  w słońcu się mienią. Gdy wszyscy podziwiają, biel połączoną z czerwienią.  

MARZEC

  „OZNAKI WIOSNY” - PIOSENKA 1.Po czym wiosnę poznajemy z tej piosenki się dowiemy. Więc uwaga, zaczynamy - znaki wiosny teraz przedstawiamy! Ref.: Pąki na drzewach, skowronek śpiewa, śnieżek gdzeniegdzie jeszcze zalega. Kwiatki już rosną na polnej łące, żabka rechocze witając wiosnę. 2.Tak to przyszła już wiosenka, a z wiosenką ta piosenka, bo znów wiośnie zaśpiewamy, wesolutko wiosnę powitamy.   „GRAMY Z WIOSNĄ W BERKA” – PIOSENKA Wiosna , wiosna, wiosna wiosna jest wokoło. Na zielonej łące bawi się wesoło. Wybiera stokrotkę, wybiera wróbelka, wybiera sarenkę do zabawy w berka. Berek!!!!!   „ŚWIĘTA WIELKANOCNE Z JAKIEM I ZAJĄCEM” - PIOSENKA 1.Skacze drogą zając, skacze pomalutku, przykucnął za płotem, hop, i już w ogródku. Kic, kic, kic, cichutko skrada się do domu, każdemu zostawia prezent po kryjomu. Ref.: Święta wielkanocne z jajkiem i zającem, słoneczne, pachnące święta wielkanocne /2x 2.Idą chłopcy drogą, idą pomalutku, przykucnęli cicho, hop, i już w ogródku. Naraz śmiech i wrzawa. ”Śmigus – dyngus!” – krzyczą i dziewczynki łapią, i wodą je chlapią.  

LUTY

  „Bałwan” – wiersz D. Kossakowskiej Wyszły dzieci na podwórze, zobaczyły zaspy duże. Zanim z pracy wróci mama, ulepimy dziś bałwana. Pierwsza kula jest największa. Druga będzie trochę mniejsza. Trzecia mała tak jak głowa, cała postać już gotowa. Oczy, buzia, nos czerwony, i guziczek przyklejony. Pierwszy, drugi, no i trzeci. Bardzo ładnie drogie dzieci. Teraz rózgę daj do ręki, a na głowę garnek wielki. Żeby bałwan był wesoły, tak jak dzieci z naszej szkoły.   „Na górce śniegowej” – piosenka 1.Na górce dziś gwarno, zabawa zimowa, hej ho, hej ho, hej ha! Weź sanki, weź narty, przybiegnij tu do nas, hej ho, hej ho, hej ha! Ref.Zjedziemy w dół na raz, dwa, trzy, na sankach, na nartach i ja, i ty. 2.Choć zimno i mroźno, wiatr świszczę nad uchem, hej ho, hej ho, hej ha! Nie zlęknie się mrozu, kto chce być dziś zuchem, hej ho, hej ho, hej ha! 3.Gdy fikniesz koziołka, wytarzasz się w śniegu, hej ho, hej ho, hej ha! To fraszka, igraszka, to śmiej się, kolego, hej ho, hej ho, hej ha!   „Współczesny dinozaur” – wiersz D. Kossakowskiej To ja, Eryk wasz dinozaur. Wszyscy mnie tu znają. Chętnie ze mną grają w piłkę, w pracy pomagają. Lubię zwiedzać wszystkie łąki, leżeć w cieniu trawy. Albo z boćkiem długonogim urządzać zabawy. Wieczorami słucham śpiewu, małego słowika. Albo patrzę w niebo ciemne na gwiazdę co znika.   „Five little monleys" - piosenka 1.Five little monkeys jumping on the bed One fell off and bumped his head Mama called the doctor And the doctor said No more monkeys jumping on the bed 2.Four little monkeys jumping on the bed... 3.Three little monkeys jumping on the bed... 4.Two little monkeys jumping on the bed... 5.One little monkey jumping on the bed...  

STYCZEŃ

  „LABADA” – PLĄS Tańczymy labada, labada, labada, Tańczymy labada, małego walczyka. Tańczą go starszaki, starszaki, starszaki, Tańczą go starszaki i małe dzieci też.   „MOJA BABCIA” – PIOSENKA 1.Moja babcia czarodziejka, umie szczęście wyczarować. I w świat bajek oraz baśni, lubi często podróżować. Ref:Kocham moją babcię, najmocniej na świecie. Nigdzie tak wspaniałej babci nie znajdziecie. /2x 2.Lubi chodzić na spacery, z letnim wiatrem iść w zawody. Kiedy ładna jest pogoda, chętnie skacze też do wody. 3.Moja babcia pięknie tańczy, tango oraz inne tańce. Wtedy kiedy jest karnawał, robi różne przebierańce.   „TAK SIĘ ZACHMURZYŁO” – PIOSENKA 1.Tak się zachmurzyło słonko się ukryło, pada, pada śnieżek biały dawno go nie było. 2.Chodźmy na saneczki chłopcy i dzieweczki pojedziemy wszyscy razem z wysokiej góreczki. 3.Biegiem, biegiem, biegiem razem z panem śniegiem przystaniemy na tej górce równiutkim szeregiem. 4.Pędzimy, pędzimy nic się nie boimy. Aż tu naraz bęc, na śnieżek i wszyscy leżymy!  

GRUDZIEŃ

  „ŚWIĘTY MIKOŁAJ” - PIOSENKA Ref: I ty i ty i ty i ty możesz zostać Świętym Mikołajem I tym i tym i tym i tym co prezenty ludziom rozdaje. 1.Prezenty i niespodzianki, pluszowe misie i układanki, a na dodatek planszowe gry, a może jakieś mp3. 2.Święty zawsze pamięta o niespodziankach i o prezentach Ale najbardziej, ale najwięcej, ja czuje miłość i dobre serce. 3.Cieszą się wszyscy, którzy dostają, a jeszcze bardziej Ci, którzy dają Cieszą się wszyscy, którzy dostają, a jeszcze bardziej Ci, którzy dają. 4.Nie tylko w święta, nie tylko raz, przez cały rok, przez cały czas /x2   „GORE GWIAZDA” – PASTORAŁKA 1.Gore gwiazda Jezusowi w obłoku, w obłoku Józef z Panną asystują przy boku, przy boku Ref.: Hejże ino dyna, dyna, narodził się Bóg dziecina W Betlejem, w Betlejem /x2 2.Anioł Pański sam ogłosił te dziwy, te dziwy Których oni nie słyszeli jak żywi, jak żywi 3.Już Maryja Jezusieńka powiła, powiła Stąd wesele i pociecha nam miła, nam miła.   „PÓJDŹMY WSZYSCY DO STAJENKI” – KOLĘDA 1.Pójdźmy wszyscy do stajenki, do Jezusa i Panienki Powitajmy Maleńkiego i Maryję Matkę Jego /x2 2.Witaj, Jezu ukochany, od Patriarchów czekany Od Proroków ogłoszony, od narodów upragniony /x2 3.Witaj, Dzieciąteczko w żłobie, wyznajemy Boga w Tobie Coś się narodził tej nocy, byś nas wyrwał z czarta mocy /x2  

LISTOPAD

  „Jesienny deszcz” – piosenka 1.Dziś chmurkę nad podwórkiem potargał psotny wiatr, aż deszcz popłynął ciurkiem i na podwórko spadł. Ref.Hej, pada, pada, pada, pada, pada deszcz, jesienny, pada, pada, pada, pada deszcz! 2.Deszcz płynie po kominie, wesoło bębni w dach, w blaszanej dzwoni rynnie i wsiąka w mokry piach. 3.Kalosze wnet założę, parasol wezmę też, bo lubię, gdy na dworze jesienny pada deszcz.   „Płynie Wisła” - piosenka 1.Płynie Wisła, płynie, Po polskiej krainie/x2 Zobaczyła Kraków, Pewnie go nie minie /x2 2.Zobaczyła Kraków, Wnet go pokochała /x2 A w dowód miłości Wstęgą opasała/x2 3.Płynie Wisła, płynie, po polskiej krainie/x2 A dopóki płynie, Polska nie zaginie! /x2   „Listopad” – wiersz D. Kossakowskiej Pan Listopad idzie do nas, worek duży trzyma. Płaszcz podarty, buty stare oraz groźna mina. -Co nam niesiesz Listopadzie? -Deszcz i ciemne chmury, wiatr co liście kolorowe podnosi do góry. Chłody z rana i wieczorem, coraz krótsze dni. Oraz jeża, który w liściach, zagrzebany śpi.   „Idzie kot” - piosenka Ref.Idzie kot, raz i dwa, brylantowe oczy ma. Idzie kot, raz dwa trzy, skrada się przez nasze sny. 1.Stąpa cicho, bez hałasu, cały miękki jak z atłasu. Od ogona aż do uszu miękki tak jak pluszak z pluszu/x2 2.Włożył kapcie z aksamitu, będzie chodził w nich do świtu. A o świcie wśród poduszek w ciepły zmieni się kłębuszek /x2

PAŹDZIERNIK

  „JESIEŃ MALUJE” – PIOSENKA 1.Jesień wyszła z pędzlem na spacer. Chcę by świat był dziś kolorowy. Już dotyka listka każdego, by na ziemi dywan był nowy. Ref.:Jesień, jesień, lecą liście w drzewa. Jesień, jesień kolorowy czas. Jesień, jesień wiatr w gałęziach śpiewa. Jesień, jesień zwiedza park i las. 2.Drzewa w parku już odmienione i kasztany szybko spadają. W gęstych liściach klonu dużego, nasze ptaki już nie śpiewają.   „KOLOROWA JESIEŃ” – WIERSZ Jesień wszędzie, szumią drzewa. Ptak w gałęziach już nie śpiewa. Lecą liście kolorowe, żółte, rude i brązowe. Już wiewiórka ma zapasy, na zimowe trudne czasy. Jeż zwinięty w kulkę śpi, o ślimaku smacznym śni.   „A TO JEŻ” - PIOSENKA 1.Taki las wielki las, wielki że aż strach. Z rudych drzew ściany ma, z rudych liści dach. W lesie szmer, w lesie szum, coś tam stuka wciąż. Może to dziki smok, może wielki wąż! Skacze coś jak piłka, całe w burych szpilkach. Toczy się jak kulka całe w liści piórkach. Skacze coś jak piłka, całe w burych szpilkach. Idzie poprzez jesień, wrzosy w kolcach niesie. 2.Biegnę więc, biegnę więc, biegnę ile tchu, może tam schowam się, może lepiej tu. Wkoło szmer, wkoło szum, coś tam stuka wciąż, coś jest tuż obok mnie, czy to smok czy wąż? A to jeż jak piłka, cały w burych szpilkach Toczy się jak kulka, cały w liści piórkach A to jeż jak piłka, cały w burych szpilkach Idzie poprzez jesień, wrzosy w kolcach niesie.  

WRZESIEŃ

  „MOJE PRZEDSZKOLE” – PIOSENKA 1.Jestem znów w przedszkolu, szybko mija czas. Wspominam z radością jezioro i las. Ref.:Bo w moim przedszkolu, najlepiej na świecie. Drugiego takiego, nigdzie nie znajdziecie. 2.Tu się mogę bawić, tu się mogę śmiać. Gdy jestem zmęczony mogę nawet spać.   „BRUDNE ŁAPY” – PIOSENKA 1.Czerwone jabłuszka, smaczne i soczyste, Pachnące jabłuszka, a łapy masz czyste? Gruszki jak marzenie, słodkie, znakomite Pachną wakacjami, a łapy umyte? Ref:Umyjemy brudne łapy, umyjemy brudne ręce, Mydło, woda, woda, mydło i nic więcej... 2.Dobry humor mamy, bo nie chorujemy. Brzuszki nas nie bolą, dobrze się czujemy. Zdrowie i urodę dzięki temu mamy, że wszędzie i zawsze o higienę dbamy.   „RUMIANE JABŁUSZKO” - PIOSENKA 1.Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie /x2 Jabłuszko rumiane słońcem malowane podaruję /x2 2.Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie /x2 Komu podaruję, ten mi podziękuje za jabłuszko /x2 3.Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie /x2 Pod drzewami w sadzie jesień jabłka kładzie kolorowe /x2